Zbirka intermedijske i digitalne umetnosti

Razvoj novih medija, medijske i postmedijske prakse, kao i interdisciplinarne i digitalne kulture, doveo je do niza promena na savremenoj umetničkoj sceni u pogledu prezentacije izložbi i događaja. Promene unutar samog umetničkog jezika pokrenule su istraživanje načina kolekcioniranja, arhiviranja i zaštite (novo)medijskih umetničkih dela. Postavlja se pitanje na koji način su muzeji savremene umetnosti odgovorili na nove izazove kada je u pitanju razvoj kolekcije i uključivanja medijskih praksi, kao što su: kompjuterska, net i web umetnost, umetnost virtuelne realnosti, video-igre, 3D animacije, bioart, device art (DIY i DIWO praksa), medijske instalacije, zvučna umetnost, akcije, intervencije, umetnost u javnom prostoru i performativni oblici umetnosti (performans, body art, parateatar…).

Zbirka intermedijske i digitalne umetnosti formirana je kroz zajedničku muzejsku platformu uvođenja interdisciplinarnih pristupa i metoda, a sa ciljem istraživanja, mapiranja, istorizacije i prezentacije intermedijskih praksi i digitalne kulture. Pored kolekcioniranje umetničkih dela i prikupljanja arhive umetničke dokumentacije, Zbirka (ranije Centar) je obuhvatila širok registar aktivnosti, kao što su: izložbe, prezentacije, filmske projekcije, diskusije, radionice i sl. Koje uključuju saradnike i institucije iz domaćeg i internacionalnog konteksta. Cilj Zbirke je da ukaže na uvažavanje promena umetničke i društvene prakse od strane muzejskih institucija, kao i na mogućnost aktivne primene novih rešenja. Uvedena je praksa edicije kod digitalnih sadržaja, mogućnosti ponovne realizacije rada i njegove postprodukcije (štampanje, izvođenje, montaža, prezentacija i sl.), otkupa autorskih konceptualnih uputstava za realizaciju umetničkog rada, paralelnog postojanja umetničkog dela on-line kao javno dostupnog dobra, arhiviranja dokumentacije privremenog umetničkog rada, njegovog izvođenja i dr. U praksi Muzeja je zato uočljivo da se aktivnost Zbirke odvija najviše kroz izložbe i javne događaje, on-line prezentacije umetničkih dela, umetničke dokumentacije i arhive intervjua umetnika/ca, čime se redovno ostvaruje komunikacija i interakcija sa publikom.

Prvi rezultati rada su međunarodni projekti i izložbe, među kojima se ističu: Zbirka medijske prakse MSUV, WonderLab, RISK CHANGE, Milky Way, Feministička avangarda ‒ Na putu slobode, te publikacije: Bogdanka Pozanović: Contact Art, Skok i zaron. Identitet umetnica u oblasti novih medija i Feminizam i vizuelna umetnost, autorke dr Sanje Kojić Mladenov. Umetnici/e i umetničke grupe prisutni u zbirci su: Igor Antić, Asocijacija APSOLUTNO, Mrđan Bajić, Zorica Čolić, Margareta Jelić, Vladan Joler, Gordana Kaljalović /Đorđe Odanović, Stevan Kojić, MP_Art (Maja Budžarov i Predrag Šiđanin), Ana Nedeljković, Vesna Perunović, Branislav Petrić / Staniša Dautović, Darinka Pop Mitić, Bogdanka Poznanović, Ppgrupa (Katarina Šević / Zota Majoroš), Mileta Prodanović, Marica Radojčić, Predrag Šiđanin, Lidija Srebotnjak Prišić, Slobodanka Stupar, Nataša Teofilović, Andrej Tišma, Isidora Todorović, Zoran Todorović, Vacuumpack, Dragan Vojvodić i Anica Vučetić.

The Absolute Sale

Asocijacija APSOLUTNO

Multi Consumer Trauma Experience

Vladan JOLER, MCTE

Samoodrživi sistem apsurda

Stevan Kоjić

The Aspects of Gaia

Predrag Šiđanin

Electronic Art in Serbia

Andrej Tišma

Toplina I i II

Zoran Todorivić

Izdaleka izbliza

Lidija Srebotinjak Prišić

Tekst tekst tekst

Marica Radoičić

s.h.e.

Nataša Teofilović

(W)hole, House of Exile

Vesna Perunović (Vessna Perunovich)

Sa druge strane

Anica Vučetić

YUGOMUZEJ

Mrđan Bajić

OT

Slobodanka Stupar

Neprilagođeni (MISFITS)

Dragan Vojvodić

343

Mileta Prodanović

Gluve cipele

Rene Redle i Vladan Jeremić