Razvoj novih medija, medijske i postmedijske prakse, kao i interdisciplinarne i digitalne kulture, doveo je do niza promena na savremenoj umetničkoj sceni u pogledu prezentacije izložbi i događaja. Promene unutar samog umetničkog jezika pokrenule su istraživanje načina kolekcioniranja, arhiviranja i zaštite (novo)medijskih umetničkih dela. Postavlja se pitanje na koji način su muzeji savremene umetnosti odgovorili na nove izazove kada je u pitanju razvoj kolekcije i uključivanja medijskih praksi, kao što su: kompjuterska, net i web umetnost, umetnost virtuelne realnosti, video-igre, 3D animacije, bioart, device art (DIY i DIWO praksa), medijske instalacije, zvučna umetnost, akcije, intervencije, umetnost u javnom prostoru i performativni oblici umetnosti (performans, body art, parateatar…).
Zbirka intermedijske i digitalne umetnosti formirana je kroz zajedničku muzejsku platformu uvođenja interdisciplinarnih pristupa i metoda, a sa ciljem istraživanja, mapiranja, istorizacije i prezentacije intermedijskih praksi i digitalne kulture. Pored kolekcioniranje umetničkih dela i prikupljanja arhive umetničke dokumentacije, Zbirka (ranije Centar) je obuhvatila širok registar aktivnosti, kao što su: izložbe, prezentacije, filmske projekcije, diskusije, radionice i sl. Koje uključuju saradnike i institucije iz domaćeg i internacionalnog konteksta. Cilj Zbirke je da ukaže na uvažavanje promena umetničke i društvene prakse od strane muzejskih institucija, kao i na mogućnost aktivne primene novih rešenja. Uvedena je praksa edicije kod digitalnih sadržaja, mogućnosti ponovne realizacije rada i njegove postprodukcije (štampanje, izvođenje, montaža, prezentacija i sl.), otkupa autorskih konceptualnih uputstava za realizaciju umetničkog rada, paralelnog postojanja umetničkog dela on-line kao javno dostupnog dobra, arhiviranja dokumentacije privremenog umetničkog rada, njegovog izvođenja i dr. U praksi Muzeja je zato uočljivo da se aktivnost Zbirke odvija najviše kroz izložbe i javne događaje, on-line prezentacije umetničkih dela, umetničke dokumentacije i arhive intervjua umetnika/ca, čime se redovno ostvaruje komunikacija i interakcija sa publikom.
Prvi rezultati rada su međunarodni projekti i izložbe, među kojima se ističu: Zbirka medijske prakse MSUV, WonderLab, RISK CHANGE, Milky Way, Feministička avangarda ‒ Na putu slobode, te publikacije: Bogdanka Pozanović: Contact Art, Skok i zaron. Identitet umetnica u oblasti novih medija i Feminizam i vizuelna umetnost, autorke dr Sanje Kojić Mladenov. Umetnici/e i umetničke grupe prisutni u zbirci su: Igor Antić, Asocijacija APSOLUTNO, Mrđan Bajić, Zorica Čolić, Margareta Jelić, Vladan Joler, Gordana Kaljalović /Đorđe Odanović, Stevan Kojić, MP_Art (Maja Budžarov i Predrag Šiđanin), Ana Nedeljković, Vesna Perunović, Branislav Petrić / Staniša Dautović, Darinka Pop Mitić, Bogdanka Poznanović, Ppgrupa (Katarina Šević / Zota Majoroš), Mileta Prodanović, Marica Radojčić, Predrag Šiđanin, Lidija Srebotnjak Prišić, Slobodanka Stupar, Nataša Teofilović, Andrej Tišma, Isidora Todorović, Zoran Todorović, Vacuumpack, Dragan Vojvodić i Anica Vučetić.
utorak – nedelja: 10 – 18h
Dunavska 37
21101 Novi Sad
Srbija