Otvaranje
07
septembar 2021. u 08:30h
Izložba
DRUŠTVO I UMETNOST U OKOLNOSTIMA IZNUĐENE REALNOSTI
Trajanje: 7. septembar – 21. septembar 2021.
Otvaranje: utorak 7. septembar u 20:30h
Umetnici: Ana Prvački (DE), Venelin Šurelov (BG), Stevan Kojić (RS), Ana Vasov (GR/AT), Antoni Rajžekov (BG/AT)
Kustosi: Venelin Šurelov, Sava Stepanov
Konferencija
DRUŠTVO I UMETNOST U OKOLNOSTIMA IZNUĐENE REALNOSTI
Početak: Sreda 8. septembar u 10h
Trajanje: 10.00 – 14.00
Moderatorka: Vesna Latinović
Govornici: Sanja Kojić Mladenov, Sava Stepanov, Slavica Popov, Nataša Teofilović, Ivana Sremčević Matijević, Divna Vuksanović (RS), Nadežda Džakova, Venelin Šurelov (BG), Diana Marinku (RO), Tomohiro Okada (JP), Čarls Mereveterer (GE), Adeline Kueh (SG), Vujisile Msdulu (ZA)

Venelin Shurelov @ Artist Archive
Deveto izdanje Festivala savremene umetnosti Dunavski dijalozi održaće se od 7. do 28. septembra u Novom Sadu u organizaciji novosadske galerije Bel art. Festival je tradicionalno zamišljen kao pregled najaktuelnijih zbivanja u umetnosti podunavskog regiona koju će publika moći da pogleda na nekoliko lokacija u Novom Sadu (Likovni salon KCNS, galerija SULUV-a, Mali likovni salon, galerija Bel Art, MSUV, Ratni bunar i podzemni vojni hodnik Muzeja grada, Trg prote Mihalčića). Ove godine je ostvarena značajna saradnja sa jednim od najznačajnijih svetskih festivala medijske umetnosti Ars Elektronikom u Lincu, te će program Dunavskih dijaloga činiti posebnu „Baštu Novi Sad“ (Novi Sad Garden) na ovom festivalu, a međunarodna konferencija „Društvo i umetnost u okolnostima iznuđene realnosti“ će se putem njihove platforme uživo emitovati na svim kontinentima.
Ove godine programom dominira centralna izložba u MSUV “Društvo i umetnost u okolnostima iznuđene realnosti” – kao odgovor na nove društvene okolnosti u kojima svet živi protekle gotovo dve godine. Pandemija je uslovila distanciranje ljudi, što se prenelo na sve aspekte života. Bolest – stvarna i metaforička – postala je osobenost čitavog društva, a proistekla je iz sistemskog zanemarivanja brige o čoveku, čak i u najrazvijenijim državnim sistemima. Našli smo se u okolnostima iznuđene realnosti, a upravo to pokazuje centralna izložba. Istovremeno, ona naglašava značaj novih umetničkih estetsko-etičkih sistema.
Novim tehnološkim postupcima Ana Prvački i Antoni Rajžekov su posvećeni temi pandemijske krize i njenog uticaja na svakodnevni život; Venelin Šurelov i Ana Vasof ukazuju na šablonizaciju čovekovog življenja u uslovima umreženih kapitalističkih, tehnoloških i drugih zadatosti današnje realnosti, dok se Stevan Kojić u svojim kompjuterskim sistemima posvećuje ekologiji stvaranjem elektronsko-bioloških sinteza.
