14
Galerija S: Muzej savremene umetnosti Vojvodine
Trajanje: 14. jul – 13. avgust 2017.
Kustosi: Sanja Kojić Mladenov, Barnabás Bencsik
Róza El-Hasan zauzima jednu od najuzbudljivijih umetničkih pozicija na sadašnjoj istočno-centralno evropskoj savremenoj umetničkoj sceni. Crteži, arhitektonske skice koje prenose vizionarske i utopijske ideje o pojmu doma, kao i instalacije koje je stvarala poslednjih godina, su relevantni primeri načina odgovornog razmišljanja u kontekstu globalnih masovnih migracija, uticaja ekološke katastrofe na Srednjem istoku i potrebe da se poboljša i širi ideja održive prakse jeftinog, takozvanog „eko-dizajna“.

Róza EL Hassan – Kao ptice
Róza El-Hasan je mađarsko-sirijska umetnica sa čvrstim multikulturnim porodičnim poreklom. Deo detinjstva provela je u Siriji, zatim je živela u Nemačkoj, a od svojih tinejdžerskih godina, od osamdesetih nadalje, seli se u Mađarsku gde i danas živi i radi. Roza El-Hasan je stekla međunarodno priznanje zbog svojih objekata, a kasnije posvećene uključenosti u društvena i ekonomska pitanja, u politički aktivizam i zbog svoje eksplicitne solidarnosti sa tražiocima azila i žrtvama humanitarnih katastrofa. Radila je u različitim medijima uključujući crtež, slikanje, performans, skulpturu, ali su najpoznatije njene instalacije.
Njena međunarodna karijera je počela 1993. kada je bila pozvana da izloži svoju konceptualnu skulpturu na 45. Venecijanskom bijenalu Aperto ’93. Od tada je imala samostalne i grupne izložbe u nekim od najistaknutijih izložbenih prostora svetske umetničke scene, kao što su: Neue Galerie am Landesmuseum, Graz (Nova galerija pri Državnom muzeju, Grac), 1995; Museum of Modern Art, Chicago (Muzej moderne umetnosti, Čikago), 1995; Moderna Museet, Stockholm (Muzej moderne, Štokholm), 1999; Secession, Vienna (Secesija, Beč), 2000; Drawing Center, New York (Centar crteža, Njujork), 2003; Kunstmuseum, Basel (Muzej umetnosti, Bazel), 2012; MUHKA, Antwerp (MUHKA, Antverpen), 2015. Učestvovala je na nekoliko bijenala kao što su: Kwangju Biennial, South Korea (Kuanđu bijenale, Južna Koreja), 1995; Manifesta 1., Rotterdam (Manifesta 1, Roterdam), 1996; Venice Biennale, Hungarian Pavilion (Venecijansko bijenale, Mađarski paviljon), 1997; São Paolo, Brazil (Sao Paolo, Brazil), 1998.
Izložba se realizuje u okviru međunarodnog projekta RISK CHANGE, (RIZIKUJ PROMENE), podržanog od strane programa Evropske Unije “Kreativna Evropa”.